laupäev, jaanuar 03, 2009

Uus ja vana

Ikka ja jälle sama lugu - üks aasta saab otsa, aga see uus ei saabu enne 7.jaanuari.
Pühadepaus kestab 25.detsembrist kuni 6.jaanuarini, mil tuleb la Befana, luuaga nõiamoor, kes toob headele lastele sukatäie kingitusi, aga halbadele sütt (kõvad ja suhkrused musta värvi maiustused). Capodanno (aastavahetuse) ja Epifania vahel selline õõnes periood, kus elu nagu seiskub, et hoogu võttes tulevikku sukelduda.

6ndal võtan traditsiooni järgides maha ka kuuse (või presepe), mille traditsiooni järgides 8.detsembril üles panime. Õnneks saan maha võtta ka tähekese ukse pealt, mille väiksem tütar koolis tegi ja mille ülesriputamise ideest ei tahtnud ta loobuda. Nüüd on me uks juba kaks nädalat selline välja näinud:)
Image and video hosting by TinyPic
Ei ole anarhistide kokkusaamiskoht ega trotskistide baas, lihtsalt väike põikpäine tüdruk, kes oma kätetöö üle hirmus uhke on. Eks tegelikult ole me, täiskasvanud, kes lihtsates asjades erilisi tähendusi näevad.

Piazza Navonal kestab pühadeturg, kust on ikka kena läbi jalutada.
Lõbustuste ja lõdvestuse paik, kus on tunda käegakatsutavat lootust, et Befana vabastav luud vana minema pühiks.

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic

Image and video hosting by TinyPic


3 kommentaari:

Larko ütles ...

Mulle tuleb nõiamooridest spontaanselt hoopis lihavõttepüha meelde. Aga kui nad just kolmekuningapühal midagi kinkima kipuvad, siis ei ütleks mõnest sõetükist ära. :-P

Kristel ütles ...

Pàris pònev on ka, et kuni 60ndateni tòi itaalia lastele kingitusi AINULT Befana. Jòulud olid lihtsalt koos olemiseks.Pàrandus fašismilt, kes jõuluvana ameerika tooteks pidas :)ning itaallaslikku Befanat eelistas.

Kristjan ütles ...

Kolmekuningapäeva pidamine rohkete kingitustega oma katoliiklikus traditsioonis on ju ütlemata loogiline, kinke ju toodi, siirupit ja sürri eks.

Ma ise olen pigem kippunud mõtlema, et Madalmaade püha Klaus võiks nagu olla pärandus sealsetest kodu- ja ususõdadest: kesse ikka pärast reformatsiooni ja inkvisitsiooni papistide moodi tahaks jõule pidada...

väide on toodud tõendeid otsimata ja seega puhas spekulatsioon