esmaspäev, veebruar 28, 2011

"Euro on euro"- Ascanio Celestini

"Oli kord üks väike riik. 
Väikese riigi väike president oli Tony Mafioso. Tony Mafioso oli Tony Mafioso ning räägiti, et ta tegeles innukalt kuritegevusega (mõnikord isegi enda teadmata), aga kuna ta oli väikese riigi väike president, siis tegi ta seadusi, mis vähendasid karistusi.
Räägiti, et ühel heal päeval tundis Tony Mafioso ennast kurva, üksildase ja mahajäetuna. Ta tundis ennast vanana. Ja läks lõpuks kohtuprotsessile.

Sel päeval läks Tony Mafioso kohtuprotsessile ning ütles:
"Daamid ja härrad,
tean, et paljud teist tahavad teada, kust võtsin ma rahad oma ettevõtete rajamiseks, kui palju sain ma nendest kasu, kui palju raha investeerisin, et ajada püsti üks keeruline mehhanism, kus on kõrvuti seaduslik ja ebaseaduslik.
Raha, mu härrased!
Mu käte vahelt on jooksunud läbi rahajõgesid. Ma tean kõike rahast.
Sellepärast ütlengi teile, et täna siin mõistes kohut minu üle , ei mõista te kohut lihtsalt ühe inimese üle. Te ei mõista te kohut ühe poliitku ja riigitegelase üle. Teie, mõises kohut minu üle, mõistate kohut raha üle.

Ma tean, et paljud teist peavad silmakirjalikult ebaseaduslikuks, räpaseks võtta euro ja osta selle eest ära üks kohtunik samal ajal kui peavad täiesti seaduslikuks, normaalseks osta euro eest tassi kohvi. Aga härrased!! Üks euro on ikka vaid üks euro!! Kui on tõsi (ja see on tõsi), et kilo tina kaalub sama palju kui kilo õlekõrsi, siis on ka tõsi, et üks lapselt välja petetud euro on väärt ei vähem ega rohkem kui heategevusse antud euro. Sest euro on ikka euro.
Üks euro narkootikume maksab sama palju kui euro leiba, sest euro on euro.

Härrased, juba oma helge karjääri alguses teadsin ma, et pidin enda kontrolli alla saama avaliku arvamuse. Sellepärast ostsin televisioone ja ajalehti. Täna omistan ma ajalehti, mis võivad end ajalehtedeks nimetada ainult sellepärast, et esimesel leheküljel on kirjas "Il Giornale"/"Ajaleht".
Aga ma tunnen ajakirjanikke ja tean, et sama rahaga võid sa palka maksta ausale ajakirjanikule ja ebaausale ajakirjanikule. Sest euro, mille annad vabale ajakirjanikule, maksab sama palju kui euro, mille annad tagumikulakkujale. Ja kui sul on võimalus saada tagumikulakkuja, mis põhjusel peaksin ma siis selle raha andma vabale inimesele.!?!Euro on ju euro!

Mu härrad, paljud inetllektuaalid peavad teid labasteks ja võhikuteks, kuna veedate palju aega teleka ees vaadates kõiki neid sigadusi. Nad ütlevad teile, et peate lugema romaane, minema teatrisse või vaatama "väärt" filme. Teie aga jääte ikka oma diivani peale istuma vaadates sigadusi. Kas teate, miks? Sest ka teie teate väga hästi, et üks euro kultuuri maksab sama palju kui euro ignorantsust. Sest euro on euro.

Teie poeg tahab jalgpalli ja te ostate talle selle. Pärast vaatate etiketilt, et pall on tehtud vaesel maal teisel pool maailma, võib-olla mõne teie pojaga samavanuse lapse poolt ja kes on ehk vahepeal ka ühe neeru ära müünud. On ju nii, eks? Aga kuna üks ühe neeruga lapse poolt tehtud pall põrkab sama hästi kui pall, mis on tehtud määramata ajaga lepinguga tòòle v+etud töölisel. Euro on euro! Sest üks õiguste peale kulutatud euro maksab sama palju kui euro, mis on kulutatud orjuse peale, mu härrased.

Teate ju "Monopoli"mängu?
"Monopolis" on raha, mis muidu ei vääri midagi, aga mängus on ta kõik. Ütleme, et umbes nagu sularaha, mida iga päev kasutame.
"Monopolis" ei saa sa spekuleerida maavärinajärgse ülesehituse pealt. "Monopolis" ei ole võimalik prügiga rikkaks saada. "Monopolis" ei saa litsidesse minna. Ja miks? Lihtsalt sellepärast, sest "Monopolis" pole prügi, seal pole maavärinaid ega litse.
Aga...VÄLJASPOOL "Monopoli", reaalses kapitalistliku ühiskonna mängus on kõik olemas ja me teame, et kapitalismi ühe seaduse kohaselt, kui üks asi esksisteerib, siis saab seda osta ja müüa.
Härrased, rahaga saate ehitada kaevusid ja anda juua janustele aga saate ka panna. suurettevõtete kanna alla valitsusi.
Rahaga võib teha kõike. Rahaga võite maksta kinni haiguslehe Mirafiori (FIAT) paksule naistöölisele, kellel on ka vuntsid, aga sama raha eest võite saada 17 aastase leopardimustrilise seelikuga escorti, kes tantsib kah veel!
Rahaga saate täita viljaladusid, aga sama rahaga saate täita relvaarsenale.

Mu daamid ja härrad! Mina olen Tony Mafioso ja ma ütlen teile, et kui ma ka oleksin akumuleerinud oma elu jooskul ebaseaduslikke miljardeid, siis pole ma seda mitte teinud armastusest illegaalsuse vastu, vaid raha pärast.
Sellepärast ma, Tony Mafioso, ütlen teile, et täna siin mõistes kohut minu üle , ei mõista te kohut lihtsalt ühe inimese üle. Te ei mõista te kohut ühe poliitku ja riigitegelase üle. Kui te täna mõistate süüdi minu , siis mõistate süüdi kapitalismi!"

Kommentaare ei ole: